Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.09.2022 A A A
Spektakle w ramach 27. Konfrontacji Teatralnych
Redakcja
Fot. Źródło: Centrum Kultury w Lublinie

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Literatura chce więcej”. Dlatego też w programie 27. Konfrontacji Teatralnych znajdziemy spektakle opierające się na solidnych utworach literackich.


Spektaklem inaugurującym festiwal będzie „Sztuka intonacji" Teatru Dramatycznego w Warszawie w reżyserii Anny Wieczur. Składa się on z dwóch dramatów: „Sztuki intonacji" i „Powrotu Orfeusza". Widzowie będą mogli bawić się odkrywaniem kolejnych nawiązań do najważniejszych postaci teatru XX wieku, z którym konfrontuje się i z którego czerpie teatr do dziś. 

Do Lublina powraca Anna Smolar, tym razem ze spektaklem „Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach”. Reżyserka po raz kolejny zwraca uwagę na problemy społeczne i osobowościowe. Pracę nad sztuką zaczęła od spotkań zespołu z policjantkami, aby zderzyć swoje wyobrażenia i stereotypy z opowieściami konkretnych kobiet wykonujących ten zawód. 

Na scenie zobaczymy też monodram w reżyserii Szczepana Twardocha i Roberta Talarczyka pt. „Byk”, w którym bohater w dwóch językach — po polsku i po śląsku, zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. „Byk” to drugi po „Pokorze” tekst dramatyczny Szczepana Twardocha, autora bestsellerowych powieści, m.in. „Króla”, „Morfiny” i „Dracha”.

W programie znajdziemy też „Powrót do Reims” Katarzyny Kalwat, czyli spektakl inspirowany książką wybitnego francuskiego socjologa Didiera Eribona z główną rolą Jacka Poniedziałka. Sztuka jest rodzajem osobistej spowiedzi, rozliczenia i oskarżenia rzuconego samemu sobie.

Z kolei bohaterowie „Biblii” szukają odpowiedzi. Pytają o sens cierpienia, miłość i przyszłość. To nowe spojrzenie na pytania, które ludzie zadają od tysięcy lat. Szczególnie w niespokojnych czasach.

Wybitną rolę Katarzyny Herman zobaczymy w przedstawieniu „Badania ściśle tajne” Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Autor tekstu — Iwan Wyrypajew jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych dramatopisarzy. Jego sztuka jest niezwykle inteligentną, psychologiczną grą, która wciąga niczym kryminalna łamigłówka.

Podczas tegorocznych Konfrontacji Teatralnych nie zabrakło także lubelskich spektakli. Tym razem będą to: „Nad Niemnem” Teatru im. Juliusza Osterwy oraz „KONGRES FUTUROLOGICZNY” Teatru Czytelni Dramatu, który jest adaptacją satyrycznej i w wielu swoich wątkach proroczej powieści Stanisława Lema.

Ostatnią sztuką, jaką zobaczymy podczas festiwalu będzie performatywny monodram „W tłumaczeniu” Adama Stoyanova, wybitnego głuchego poety i aktora. W spektaklu wyreżyserowanym przez Wojciecha Ziemilskiego, aktor będzie dokonywał na naszych oczach próby przełożenia poezji Tadeusza Różewicza na polski język migowy.

Bilety na spektakle dostępne w kasie Centrum Kultury oraz w kasie Teatru im. Juliusza Osterwy.

27. Konfrontacje Teatralne

1-30 października 2022

 

Źródło: Centrum Kultury w Lublinie

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Premiery w październiku na platformie Disney+
Gdy dni stają się coraz krótsze, Disney+ przygotował świetne ...
„żONa”. Komedia niejednoznaczna w swoim rodzaju
Polska prapremiera sztuki Jade-Rose Parker, którą pokochała ...
Stulecie? To już było
Być może tytuł niniejszej wiadomości brzmi kontrowersyjnie ...
Powroty mistrzów i wielkie hity: Asian Cinerama na 16. Pięciu Smakach
Sekcja Asian Cinerama to wielkie kino – dosłownie i w przenośni. ...