Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.11.2022 A A A
Warszawska premiera „Intruza" w Teatrze Druga Strefa
Redakcja
Źródło: Teatr Druga Strefa

Remi Rachuba, polski aktor i twórca, 19 i 20 listopada zaprezentuje swój monodram na scenie Teatru Druga Strefa w Warszawie. Sztuka miała swoją premierę na prestiżowym szkockim festiwalu Fringe w Edynburgu. „Intruz" zyskał już nominację do Adrian Pagan Playwriting Award i był finalistą BBC Writersroom Drama.


Po 13 latach pracy nad monodramem i premierze na festiwalu teatralnym w Edynburgu w sierpniu 2022, Remi Rachuba zaprezentuje monodram w Warszawie. „Intruz" doczekał się nominacji do nagrody Adrian Pagan Playwriting Award 2013 za najlepszy monodram w King's Head Theatre w Londynie i był w finale konkursu BBC Writersroom Drama w 2017. W Edynburgu Remi zaprezentował dwie wersje językowe sztuki - polską i angielską. „Intruz" został ciepło przyjęty przez krytyków, a prezentacja sztuki została przedłużona o dwa tygodnie. Recenzentka The Scotsman pisała o monodramie „skomplikowany i niepokojący [...] bezkompromisowy i dający do myślenia", a The Arts Desk docenił grę Rachuby słowami: „Rachuba jest magnetyczny i charyzmatyczny, zręcznie zmienia postaci i miejsca akcji oraz opowiada swoją historię z obfitą energią i poświęceniem".

 

- Sylwester Biraga, dyrektor artystyczny Teatru Druga Strefa, przyjechał na festiwal specjalnie, aby zobaczyć przedstawienie. Sztuka bardzo mu się spodobała i zaprosił ją do swojego teatru – mówi Remi Rachuba.

 

Monodram to opowieść o Polaku-aktorze, który przybywa do Edynburga, by spełnić swoje marzenia. Niestety tuż po przyjeździe zostaje napadnięty. Brutalny atak odbija się na jego zdrowiu psychicznym. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak główny bohater radzi sobie z własnymi lękami związanymi nie tylko ze statusem imigranta, ale przede wszystkim z byciem ofiarą przemocy. - Jest to sztuka dynamiczna, z bardzo dużą ilością czarnego humoru, w której przeplata się wiele wątków. Trzyma w napięciu do samego końca – mówi Remi Rachuba.

 

Prace nad sztuką były możliwe dzięki dofinansowaniu, które artysta otrzymał w 2012 roku od Creative Scotland. W 2020 roku Remi uzyskał również środki z Arts Council England na pokaz spektakli na terenie Anglii. Niestety zostały one odwołane z powodu pandemii. Fragmenty sztuki zostały zaprezentowane w ramach Polskich Dni Dziedzictwa Narodowego organizowanych przez Ambasadę RP w Londynie w maju 2020. Pokazy „Intruza" na festiwalu teatralnym były możliwe dzięki zbiórce na intruderplay.com.

 

Remi Rachuba studiował w Wałbrzychu i Warszawie, a po przyjeździe do Szkocji został przyjęty do Royal Conservatorie of Scotland. Brał także udział w kursach aktorskich w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku i Moskwie. Pierwszą i zarazem bardzo dobrze przyjętą sztuką, w której zagrał Remi, była „Before I Sleep", grupy teatralnej dreamthinkspeak zaprezentowanej podczas Brighton Theatre Festival w 2010. Potem aktor występował jeszcze w „Budowlańcach" grupy Plutot La Vie, „Pinokiu" oraz operze „Łucja z Lammermooru" w reżyserii Katie Mitchell w Royal Opera House w Londynie.

 

Monodram „Intruz" będzie można zobaczyć 19 i 20 listopada w Teatrze Druga Strefa w wersji polskojęzycznej. Przedstawienie czeka także londyńska premiera - 5 i 6 grudnia w Theatre503. Następnie monodram będzie zaprezentowany na festiwalu VAULT w Londynie pod koniec stycznia. W Londynie Remi pokaże wersję anglojęzyczną monodramu.

 

Producentem „Intruza" jest sam Remi Rachuba. Za reżyserię odpowiada Marcus Montgomery Roche, znany m.in. z reżyserii sztuki „The Agony and Ecstasy of Steve Job". Kostiumy w „Intruzie" to dzieło Basi Bińkowskiej, zwyciężczyni nagrody Linbury Prize i nominowanej do nagrody Offie oraz Stage Debut Awards.

 

Źródło: Teatr Druga Strefa

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Mistrzowie kina hiszpańskiego
Mistrzowie z kraju Don Kichota wracają – i ponownie szykują ...
BRANSON, nowa produkcja dokumentalna HBO Original
16 dni przed zaplanowaną na lipiec 2021 roku datą pierwszego ...
„Bez granic z Chrisem Hemsworthem” – serial dokumentalny już dostępny w DISNEY+
Na platformie Disney+ są już dostępne wszystkie odcinki serialu ...
Rozpoczęło zdjęcia do drugiego sezonu serialu ODWILŻ
W Szczecinie rozpoczęły się zdjęcia do drugiego sezonu serialu ...