Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 25.11.2022 A A A
Mistrzowie kina hiszpańskiego
Redakcja
Źródło: Kino Iluzjon

Mistrzowie z kraju Don Kichota wracają – i ponownie szykują dla Was na tę jesień kinową ucztę! Przegląd filmowy Mistrzowie Kina Hiszpańskiego | Obras Maestras przybliżający nieznane szerokiej publiczności arcydzieła hiszpańskiej kinematografii odbędzie się w dniach od 24 do 27 listopada w Iluzjonie w Warszawie oraz online na Ninatece od 8 do 14 grudnia.


Osią tematyczną tegorocznego programu, w którym prezentowane są filmy od lat 40 po 70. XX wieku będzie granica – granica człowieczeństwa i moralności, granica między jawą a snem, rzeczywistością a marzeniem. Ambitne filmy kręcone w trudnych czasach dyktatury Franco w Hiszpanii i na emigracji do dziś zaskakują aktualnością, przenikliwością analizy społecznej, śmiałością podejmowanych tematów, a także, a może przede wszystkim – badaniem granic możliwości kina jako sztuki, która opowiada o ludzkiej kondycji.

 

Wszystkim projekcjom będą towarzyszyć wprowadzenia znawców kina hiszpańskiego: Diany Dąbrowskiej, Sebastiana Smolińskiego, Adama Kruka, Dominiki Zielińskiej, Stanisława Abramika i Joanny Bardzińskiej. Gościem specjalnym przeglądu będzie w tym roku Luis E. Parés – dyrektor artystyczny hiszpańskiej Cineteki i znawca kina hiszpańskiego. Ponadto, projekcje filmu Duch Roju w każdym z miast poprzedzi wprowadzenie online Carli Simón – zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film Alcarràs (2022), przygotowane w ramach cyklu pt. Clásicos contigo prezentowanego przez Instytut Cervantesa i Hiszpańską Akademię Filmową. Autorska selekcja filmów, współpraca z uznanymi kinami studyjnymi z trzech miast i udostępnienie wybranych filmów w wersji online pozwolą ukazać szerokiej publiczności nieznane wcześniej oblicza hiszpańskiego kina i Hiszpanii.

 

Źródło: Kino Iluzjon

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Znamy datę premiery 4. sezonu serialu "Sukcesja"!
Serial HBO Original „Sukcesja” powraca z czwartym sezonem! ...
Pro Industry Mastercard OFF CAMERA to branżowe spotkania na najwyższym poziomie
Przez trzy dni (2-4 maja 2023 roku) Kraków stanie się centrum ...
"Małe wielkie historie" serial oryginalny Disney+
Serial „Małe wielkie historie” jest oparty na bestsellerowej ...
Czas poślubić nieznajomą! Prezentujemy plakat najnowszej komedii producentów „Dziennika Bridget Jones”
Mistrzowie komedii romantycznych z wytwórni Working Title („Notting ...