Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 12.03.2024 A A A
Znamy finalistów 12. edycji Script Fiesty!
Redakcja
Fot. Źródło: Script Fiesty

Ogłaszamy shortlistę oraz finałową 10-tkę konkursów scenariuszowych Script Fiesty! W konkursie na najlepszy scenariusz polskiego filmu fabularnego, którego premiera miała miejsce w 2023 roku, autor lub autorka najlepszego projektu otrzyma aż 50 000 zł. To najwyższa nagroda dla scenarzystów w Polsce. W konkursie na koncepcję serialu projekty powalczą o tytuł zwycięzcy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł.


W dniach 18-21 kwietnia 2024 roku odbędzie się 12. edycja Script Fiesty – jedynego w Polsce i jednego z największych w Europie festiwali filmowych poświęconych sztuce scenariopisarstwa oraz słowu. Script Fiesta to nie tylko cztery dni bezpłatnych projekcji filmowych, paneli dyskusyjnych i wykładów mistrzowskich, ale przede wszystkim dwa konkursy scenariuszowe: na najlepszy scenariusz polskiego filmu fabularnego, którego premiera miała miejsce w 2023 roku, oraz na koncepcję serialu.

W konkursie na zrealizowany scenariusz na shortliście znalazły się (kolejność alfabetyczna):
„Chleb i sól", scen. Damian Kocur
„Chłopi", scen. DK Welchman, Hugh Welchman
„Doppelgänger. Sobowtór", scen. Andrzej Gołda
„Filip", scen. Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz
„Kobieta na dachu", scen. Anna Jadowska
„Lęk", scen. Monika Sobień-Górska
„Święto ognia", scen. Kinga Dębska
„Tonia", scen. Marcin Bortkiewicz
„Tata", scen. Anna Maliszewska
„Zielona granica", scen. Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland
Laureata lub laureatkę wybierze Kapituła w składzie: noblistka Olga Tokarczuk („Księgi Jakubowe", „Bieguni", „Prawiek i inne czasy"), nominowani do Oscara Jerzy Skolimowski („IO") i Maciej Ślesicki („Sukienka", „Nasza klątwa"), laureatka Berlinale Małgorzata Szumowska („Twarz", „Body/Ciało", „W imię..."), tegoroczny zwycięzca Złotych Lwów w Gdyni Paweł Maślona („Kos"), a także laureaci konkursu Script Fiesty w poprzednich latach – Tomasz Habowski („Piosenki o miłości") i Kaja Krawczyk-Wnuk („Żeby nie było śladów").

Podczas festiwalu odbędą się projekcje trzech wskazanych przez Kapitułę filmów. Nagroda główna w wysokości aż 50 000 zł zostanie wręczona autorowi lub autorce scenariusza podczas gali rozdania nagród 21 kwietnia.

W drugim z konkursów, na koncept scenariusza serialu, skierowanego do wszystkich scenarzystek i scenarzystów, także tych na początku swojej drogi zawodowej powalczą:
„Dwa pogrzeby Antoniego Fabera", scen. Michał Łukowicz i Sylwia Zielińska
„Incydent w Emilcinie", scen. Przemysław Jurek
„Koło", scen. Beniamin M. Bukowski
„Nagana", scen. Beniamin M. Bukowski
„Papuga i inne cyfrowe ptaki", scen. Karolina Borowiec
„Pod skrzydłami orła", scen. Tadeusz Meszko
„Serca mam dwa", scen. Marta Bacewicz
„Trenerka", scen. Michał Bajorek
„Wpół do Ó", scen. Mateusz Krzemiński
„Wciąż tu jesteśmy", scen. Ola Hulbój
„Z autopsji", scen Mirosław Kulisz
Laureata lub laureatkę Konkursu na scenariusz serialu wybierze Jury w składzie: Juliusz Machulski, twórca kultowego serialu „Matki, żony i kochanki" i przebojowej opowieści w odcinkach „Mały zgon", Michał Kwieciński, który dla telewizji tworzył m.in. „Czas honoru", „Misja Afganistan" czy „Bodo", Kalina Alabrudzińska, jedna z twórczyń kultowego serialu „Sexify 2". Zwycięska koncepcja zostanie ogłoszona podczas gali rozdania nagród – jej twórca lub twórczyni otrzyma nagrodę w wysokości 20 000 zł.

Organizatorem festiwalu jest Warszawska Szkoła Filmowa. Działająca od 2004 roku uczelnia jest jedną z najczęściej nagradzanych szkół filmowych w Europie. W 2022 roku filmy studentów tej placówki zakwalifikowały się na polskie oraz zagraniczne festiwale filmowe ponad 200 razy, z czego aż 11 razy na festiwale kwalifikujące do Oscara. Łącznie zdobyły aż 84 nagrody. Produkcje szkoły były dwukrotnie nominowane do Oscara („Nasza klątwa, „Sukienka") zaś stworzony przez studentów i absolwentów pełnometrażowy film „kRAJ" trafił do globalnej dystrybucji na platformie Netflix.

Więcej informacji na temat festiwalu Script Fiesta można znaleźć na stronie internetowej www.scriptfiesta.pl

 

Źródło informacji: Script Fiesty

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Afrykańskie Nowe Fale w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty
Stara zasada promocji głosi, że „lepiej nie zaczynać od ...
Pierwsze francuskie produkcje Warner Bros. Discovery dla platformy streamingowej Ma
Warner Bros. Discovery zaprezentowało trzy pierwsze francuskie ...
New York, New York - poczuj się jak w amerykańskiej stolicy sztuki w sercu Warszawy
American dream może się spełnić? Historie polskich artystów ...