Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.05.2024 A A A
„Tyle co nic” głównym zwycięzcą festiwalu Prowincjonalia 2024
Redakcja
Fot. Źródło: PISF

W dniach 17-20 kwietnia we Wrześni odbyła się 29. Edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2024. Wydarzenie, współfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, nagrodziło twórców najlepszych polskich filmów. Głównym wygranym został Grzegorz Dębowski za film „Tyle co nic”.


„Tyle co nic” głównym wygranym festiwalu Prowincjonalia 2024. Reżyser, dofinansowanego przez PISF filmu, Grzegorz Dębowski odebrał Główną Nagrodę Publiczności, a aktor Artur Paczesny laur dla Najlepszego aktora. Podczas gali, która odbyła się w niedzielę 21 kwietnia wyróżnienia w kategoriach Nagrody Publiczności otrzymali także:

- Paulina Pytlak – za rolę w filmie „Święto ognia”

- Artur Reinhart za zdjęcia do filmu „Wariaci”

- Bartosz Chajdecki za muzykę do filmu „Święto Ognia”

- Małgorzata Kozera za długometrażowy film dokumentalny „Twarze Agaty”

- Maria Wider za krótkometrażowy film dokumentalny „Starsza pani szuka”

- Magda Matwijow za krótkometrażowy film fabularny „Dom lalki”

- Maciej Książko i Piotr Kękuś za film animowany „Ni moźna”

- Formacja Artystyczna Łódź Kaliska w kategorii „Największe wydarzenie Festiwalu”

- Nagroda Dziennikarzy dla Grzegorza Dębowskiego za film „Tyle co nic”

 

Prowincjonalia 2024 – nagrody specjalne

 

Feliks Falk otrzymał Nagrodę Honorową Festiwalu. W uzasadnieniu czytamy, że twórcę wyróżniono „za obserwację człowieka z bliska w różnych sytuacjach, które stawiają bohaterów przed wyborami. Nie zawsze wychodzą z nich z twarzą, pomimo tego reżyser, przygląda się im z empatią. Za to, że pozwala widzom przejrzeć się w bohaterach swoich filmów, ale nie robi tego nachalnie, nie umoralnia na siłę, pomimo tego, że nurt filmowy nazywał się „Kinem moralnego niepokoju”. Za umiejętność odnajdywania się w nowej rzeczywistości, szukanie ciekawych bohaterów, nowych tematów, które coś mówią o świecie, w którym aktualnie żyjemy. Mamy nadzieję, że nagroda na Prowincjonaliach okaże się ważniejszą niż europejska nagroda filmowa „Feliks”.

 

Podczas wydarzenia przyznano także Nagrody Specjalne od organizatorów festiwalu. W tej kategorii nagrodzono aktora Jacka Braciaka „za wybitną kreację w filmie „Kos” Pawła Maślony i ukazanie wielkiej postaci historycznej w taki sposób, że zeszła ona z kart historii, z obrazów i popiersi, i stała się żywym człowiekiem”, jak głosi oficjalne uzasadnienie.

 

Nagrodę Jury Młodych – Jańcio Wodnik JUTRA otrzymał Michał Mieszczyk za krótkometrażowy film fabularny „Pierwszy taniec w chmurach”, którego uhonorowano za stworzenie „wrażliwego portretu relacji i inspirującą pracę z aktorem”.

 

29. Edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2024 była dofinansowana ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Źródło: PISF

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata - przystanek Japonia”
Piotr Damasiewicz i Aleksandra Kryńska wystąpią w Japonii ...
MAX stawia na dokumenty
Serwis streamingowy Max startuje już 11 czerwca. Ważną część ...
33. Festiwal Mozartowski w Warszawie i w Wiedniu
Jesteśmy niezwykle dumni, mogąc stale współtworzyć konstelację ...
„Jedno życie” zobaczymy jako film otwarcia przeglądu filmowego Kino Na Granicy w Cieszynie
Uroczysta premiera „Jednego życia” odbędzie się 15 maja ...