Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 09.05.2024 A A A
33. Festiwal Mozartowski w Warszawie i w Wiedniu
Redakcja
Źródło: PAP MediaRoom

Jesteśmy niezwykle dumni, mogąc stale współtworzyć konstelację wydarzeń związanych z twórczością jednego z największych i najważniejszych kompozytorów wszechczasów, dołączając tym samym do wielu wspaniałych festiwali na całym świecie - mówiła dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd podczas konferencji zapowiadającej 33. Festiwal Mozartowski w Warszawie. Tegoroczna impreza, poświęcona jednemu z najważniejszych kompozytorów wszechczasów, odbędzie się również w Wiedniu.


Organizowany od 1991 roku przez Warszawską Operę Kameralną festiwal rozpocznie się 13 maja. Niespełna tydzień wcześniej, podczas śniadania prasowego w warszawskiej restauracji Klonn, dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd wraz z kierownikiem muzycznym Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) Adamem Banaszakiem oraz Jerzym Snakowskim, twórcą i reżyserem premierowej opery familijnej „Chcę śpiewać”, opowiadali o wydarzeniach nadchodzącego 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie.

 

W tym roku Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej zawita do Wiednia - jak podkreśla organizator - aż na trzy wieczory. 19 maja w słynnej Wiener Musikverein Jessica Pratt (sopran) oraz Petr Nekoranec (tenor) - z towarzyszeniem orkiestry MACV pod dyrekcją Michała Maciaszczyka - wykonają arie i duety z „Don Giovanniego”, „Uprowadzenia z seraju”, „Idomeneo” czy „Łaskawości Tytusa”. 20 maja - w obleganym przez turystów Mozarthaus (który kompozytor wynajmował w Wiedniu najdłużej i w którym napisał słynne „Wesele Figara”) - muzycy wykonają program zatytułowany „Mozartian Dialogues: From Strings to Winds” (kwartety smyczkowe KV 155-158 oraz „Divertimento B-dur” KV 240). 21 maja w wiedeńskiej Hofburgkapelle orkiestra MACV pod dyrekcją Adama Banaszaka wykona trzy ostatnie mozartowskie Symfonie (39. Es-dur, 40. G-moll i 41 C-dur).

 

„Festiwal, który opiera się na twórczości Wolfganga Amadeusa Mozarta, dla każdego muzyka musi nieść pewną dozę nie tyle tremy, ile poczucia odpowiedzialności. To jest wypowiedź artystyczna, w której można przekazać wszystko. Nie da się zgłębić muzyki Mozarta” - podkreślał Adam Banaszak.

 

W Warszawie na melomanów i miłośników muzyki Mozarta czekają m.in.: koncerty, spektakle, wydarzenia specjalne (koncert inauguracyjny w Filharmonii Narodowej 13 maja oraz finałowa Gala w Teatrze Polskim 30 czerwca), a także „mozartowska” edycja lubianej przez widzów Snack Opery.

 

„Od dwudziestu lat uczę kochać operę. Kilka lat temu dostałem propozycję, żebym zrobił program edukacyjny w ramach festiwalu i wtedy narodziła się koncepcja Snack Opery” - podkreślał Jerzy Snakowski.

 

Dodał, że Snack Opera, czyli „przekąska operowa”, ma zachęcić widza, żeby przyszedł na to, co - jego zdaniem - jest najważniejszą częścią opery: wieczorny spektakl o godzinie 19 w teatrze.

 

„To publiczność decyduje, co chce usłyszeć. Proponujemy z trójką solistów kilkanaście utworów, do tego opowiadamy anegdotki. Pod płaszczykiem dobrej zabawy kryje się jednak poważny cel: nauczyć ludzi słuchania oper i rozmawiania o nich” - tłumaczył Jerzy Snakowski.

 

Na szczególną uwagę zasługuje program piątej edycji Mozart Junior Festival - a w nim spektakle dla dzieci, premiera familijnej opery „Chcę śpiewać”, warsztaty i koncert Młodzieżowej Orkiestry Mozartowskiej - złożonej z najzdolniejszych uczniów szkół muzycznych z całej Polski. Piąty Mozart Junior Festival rozpocznie się 11 maja 2024 r. uroczystą inauguracją i potrwa do 15 czerwca 2024 r.

 

„W tym roku zaczęliśmy budować swój autorski program warsztatów dla młodzieży. To będzie familijne spotkanie z myślą o wszystkich młodych fanach muzyki Mozarta” - mówiła dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

 

33. Festiwal Mozartowski będzie miał miejsce w Warszawie i w Wiedniu 13 maja - 30 czerwca 2024 r.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata - przystanek Japonia”
Piotr Damasiewicz i Aleksandra Kryńska wystąpią w Japonii ...
MAX stawia na dokumenty
Serwis streamingowy Max startuje już 11 czerwca. Ważną część ...
„Tyle co nic” głównym zwycięzcą festiwalu Prowincjonalia 2024
W dniach 17-20 kwietnia we Wrześni odbyła się 29. Edycja Ogólnopolskiego ...
„Jedno życie” zobaczymy jako film otwarcia przeglądu filmowego Kino Na Granicy w Cieszynie
Uroczysta premiera „Jednego życia” odbędzie się 15 maja ...