Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 20.09.2013 A A A
Poeci z Mitteleuropy
INFORMACJA PRASOWA

Już w przyszłym tygodniu (25 września) rozpocznie się w Więcborku IX edycja Poboczy - festiwalu prezentującego kulturę i literaturę Europy Środkowej. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w Bydgoszczy, Więcborku, Sępólnie Krajeńskim i Łobżenicy. Podczas festiwalu zaprezentują się poeci i literaci z Polski, Ukrainy, Czech i Słowacji. Prócz spotkań z literatami Pobocza zaprezentują filmy, koncerty i slamy poetyckie. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp wolny.


Idea wiodąca Poboczy sięga do tradycji artystycznych Europy Środkowej i Wschodniej. „Dziś na Zachodzie Europy mówi się, że to właśnie nasza część kontynentu, legendarna Mitteleuropa jest szansą na odbudowę tożsamości europejskiej, zniszczonej przez kryzys i globalizację” – mówi koordynator Poboczy, poeta i tłumacz Michał Tabaczyński.

 

Główne wydarzenia Poboczy odbywać się będą w więcborskim ośrodku kultury, w Śępolnie Krajeńskim oraz w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Pobocza’2013 przyniosą prezentacje poetów polskich (wśród nich: Krzysztof Siwczyk, Maciej Melecki, Aneta Kamińska), ukraińskich (Julija Stachiwska, Ołeh Kocarew), czeskich (Josef Mlejnek) i słowackich (Juraj Kuniak), pokazy filmów czeskich i rosyjskich z muzyką na żywo graną przez Marcina Pukaluka oraz koncert zespołu Karbido z towarzyszeniem najbardziej znanego ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza. Podczas festiwalu odbędzie się także promocja nowego (40.) numeru czasopisma „Pobocza” oraz wieczór poświęcony pamięci ukraińskiego poety Nazara Honczara.

 

Program festiwalu obejmuje kilkanaście wydarzeń artystycznych. Nieoficjalnie Pobocza rozpoczną się już 24.09 (wtorek) w Kinie Orzeł Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy projekcją filmu W cieniu (Czechy, 2012).

 

25 września w Więcborku odbędzie się uroczyste otwarcie POBOCZY 2013, a zaraz po nim rozpocznie się „Noc poetów”. W tym samym czasie w Bydgoszczy Kino Orzeł zaprosi na premierową projekcję filmu „Prywatny wszechświat” (Czechy, 2011). To unikatowy zapis życia zwyklej czeskiej rodziny od lat 70. do dziś.

 

26.09 (czwartek), przyniesie rozpoczęcie wydarzeń festiwalowych w Sępólnie Krajeńskim. W szkołach ponadgimnazjalnych powiatu sępoleńskiego odbędą się Lekcje poetyckie. W sępoleńskim Art Cafe swoje wiersze zaprezentują zaproszeni poeci z Europy Środkowej i Wschodniej, a dzień zakończy DJ-sko – wizualny wieczór poetycki poświęcony pamięci Nazara Honczara, SLAM poetycki i koncert Pauliny i Piotra Bakalarskich oraz Ani Kamińskiej. W bydgoskim MCK obejrzymy zaś film „Cwaniak” („Szkurnik”, Ukraina/ZSRR, 1929) z muzyką na żywo Marcina Pukaluka. Film był zakazany w ZSRR i od 1929 roku do lat 90. leżał na półce.

 

27.09 (piątek) w Więcborku zaplanowano panel dyskusyjny z udziałem poetów, krytyków literackich i redaktorów czasopism, a w Kinie Orzeł MCK poetyckie prezentacje gości festiwalu. Dzień zakończy jedno z najważniejszych wydarzeń festiwalowych: „Absynt” - koncert zespołu Karbido z towarzyszeniem poety Jurija Andruchowycza

 

Festiwal zakończy się 28.09 (sobota). Tego dnia Galeria Wspólna MCK przy ul. Batorego 1/3 zaprosi na trzy wydarzenia: promocję najnowszego numeru magazynu POBOCZA, prezentację nowej poezji środkowoeuropejskiej oraz bydgoską edycję wieczoru poświęcony pamięci Nazara Honczara.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...
Olga Hund laureatką Nagrody Gombrowicza
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...
30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i ...