Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.03.2012 A A A
Srebrny kałamarz wręczony
Źródło: fundacjazielonages.grandkom.pl

Za tomik wierszy „Pies w tunelu” nagrodę literacką im. Hermenegildy Kociubińskiej – „Srebrny kałamarz” otrzymał w tym roku Jacek Cygan. Gala wręczenia nagród odbyła się 11 marca w Domu Kultury Śródmieście w Warszawie.


Nagroda przyznawana jest przez Fundację Zielona Gęś im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego od 2007 roku. W tym roku nominowanych było dwanaście wydawnictw: „Książka” Mikołaja Łozińskiego, „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” Marii Czubaszek i Artura Andrusa, „Korzeniec” Zbigniewa Białasa, „Erwin Exer. Teatr słowa i myśli” Elżbiety Baniewicz, „Teoria zbrodni uprawnionej” Marka Gaszczyńskiego, „Domek trzech kotów” Marka Nowakowskiego, „Wygnańcy” Jana Piskorskiego, „Historia Polityczna Polski 1944-1991” Andrzeja Sowy, „Poczet Królów Polskich” Marcina Szczygielskiego, „Broniewski. Miłość, wódka, polityka” Mariusza Urbanka, „Zamęt” Piotra Załuskiego oraz „Pies w tunelu” Jacka Cygana. To właśnie ostatnia wymieniona pozycja spotkała się z uznaniem kapituły, której przewodniczyła Teresa Drozda.

 

Nagrodzony Jacek Cygan znany jest przede wszystkim jako autor tekstów piosenek, z których pięć zdobyło nagrody na festiwalu w Opolu. Jednym z jego największych przebojów była piosenka To nie ja! napisana dla Edyty Górniak, która prócz sukcesu w kraju zdobyła II miejsce w 1994 r. w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie, co jest jak do tej pory największym osiągnięciem polskiej piosenki za granicą.

 

Od 2010 roku obok nagrody Srebrnego Kałamarza Fundacja Zielona Gęś przyznaje również nagrodę za najlepszą książkę dla dzieci. W tym roku otrzymała ją Otrzymała ją Kasia Klich za książkę "Bajkowa Drużyna. O brzydkich wyrazach, cukierkowej diecie i o innych sprawach, co ciekawią dzieci".

 

Fundacja Zielona Gęś im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego powstała w Warszawie w 2007 roku. Oprócz opieki nad twórczością Konstantego Ildefonsa fundacja zajmuje się organizacją literackich spotkań, wystaw, koncertów, happeningów, spektakli oraz wykładów, a także wydawaniem książek i płyt. Fundacja jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Z Gałczyńskim łatwiej" w Zabrzu.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...
30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i ...
Nagroda Literacka GDYNIA w Mieście Słowa 2019
Nagrodzie Literackiej GDYNIA, po raz kolejny, towarzyszy festiwal ...
Co naprawdę wydarzyło się w willi Polańskich 9 sierpnia 1969?
Za dwa dni minie 50 lat od chwili, kiedy Charles Manson zleca ...