Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.06.2014 A A A
Powieść Pierre'a Lemaitre'a – francuskiego mistrza kryminału – od dziś w księgarniach
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Pierre Lemaitre, francuski mistrz kryminału, powraca. Już dziś do rąk polskich czytelników trafi thriller „Ofiara”. To kolejny (po „Alex”) tom serii, której głównym bohaterem jest inspektor paryskiej policji Camille Verhoeven. „Lemaitre wynosi kryminał na wyżyny rzadko nawiedzane przez pisarzy francuskich: wyżyny, na których króluje prawdziwa literatura” pisze o książce „Le Figaro”.


Anne staje się świadkiem napadu na sklep jubilerski w jednym z paryskich centrów handlowych. Złodzieje zmieniają się w prawdziwych katów, brutalnie biją kobietę i próbują ją zastrzelić. Anne cudem uchodzi z życiem. Sprawę przejmuje Camille Verhoeven. Jednak tym razem nie będzie to zwykłe dochodzenie. Ofiara jest ukochaną inspektora. Pomimo tego, że Anne rozpoznaje swoich oprawców, ich ujęcie okazuje się niezwykle trudne. Czas ucieka, a kobieta jest jedynym świadkiem przestępstwa.

 

Camille Verhoeven, mierzący wskutek nikotynizmu matki zaledwie metr czterdzieści pięć, to postać nieprzeciętna. Bo też wyróżnia go nie tylko niski wzrost. Jest diabelnie inteligentny, bezkompromisowy  i nie boi się ryzyka. Angażując się w sprawę osobistą, po raz pierwszy wpada w sieć własnych kłamstw. Chcąc chronić najbliższą mu osobę i jak najszybciej rozwiązać zagadkę, traci czujność. Mrożące krew w żyłach zdarzenia, tylko na pozór pasujące do siebie fragmenty śmiertelnej układanki i zaskakujące rozwiązania – to niektóre cechy wyróżniające powieści Lemaitre'a.

 

„Za przełomowe uważa się takie wydarzenie, które wywraca do góry nogami twoje życie. Camille Verhoeven przeczytał to parę miesięcy temu w artykule „Przyspieszenie historii”. Takie zdarzenie – decydujące, wstrząsające, nieoczekiwane, zdolne postawić w stan najwyższej gotowości twój system nerwowy, rozpoznajesz natychmiast pośród innych życiowych zdarzeń, ponieważ ma ono w sobie specyficzną dynamikę i intensywność; gdy do niego dochodzi, od razu wiesz, że będzie miało ono dla ciebie olbrzymie konsekwencje, że to, co cię właśnie spotyka, jest nieodwracalne. Na przykład trzy strzały z broni palnej oddane do kobiety, którą kochasz. To właśnie spotka Camille’a”.
(fragment powieści)

 

Pierre Lemaitre – pisarz francuski, autor bestsellerowych powieści, laureat nagrody Goncourtów w 2013 r. za powieść „Au revoir la-haut”. Do tej pory w wydawnictwie MUZA SA ukazały się trzy jego powieści: „Ślubna suknia” (główna nagroda czytelników Goutte de Sang d'encre, Wiedeń 2009), „Zakładnik” (nagroda za europejski kryminał roku 2010 – Prix du polar européen 2010) oraz „Alex”, którą już niedługo widzowie będą mogli zobaczyć w filmowej adaptacji. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel literatury. Oprócz powieści pisze także scenariusze filmowe.

 

„Ofiara” Pierre Lemaitre
Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Data premiery: 4 czerwca 2014
Wydawnictwo: MUZA SA

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Poznaj tomy nominowane do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020
21. marca 2020 roku dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę Literacką ...
Wydawnictwo Agora ogłasza konkurs na stworzenie najlepszej powieści sensacyjnej
Od dziś, 13 stycznia br., każdy kto już napisał lub jest ...
Nagroda Gombrowicza po raz piąty
Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną ...
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...