Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.08.2014 A A A
Jest już pierwsze polskie wydanie najstarszej i najpełniejszej biografii Charlotte Brontë
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Książka biograficzna „Życie Charlotte Brontë” autorstwa Elisabeth Gaskell to najnowsza propozycja Wydawnictwa MG. Jest to PIERWSZE POLSKIE WYDANIE najbardziej znanej i najstarszej biografii angielskiej pisarki Charlotte Brontë, autorki tak znanych książek, jak choćby wielokrotnie filmowana powieść „Jane Eyre”. Z kolei we wrześniu ukażą się – również nigdy wcześniej nie publikowane w Polsce – „Niedokończone opowieści” Charlotte Brontë.


Biografia Charlotte Brontë pióra angielskiej powieściopisarki Elizabeth Cleghorn Gaskell należy w do klasyki światowej literatury. Zachwyca czytelników Charlotte, Emily i Anne Brontë, stanowiąc naturalne dopełnienie ich powieści, ponadto wciąż pozostaje głównym punktem odniesienia dla tych, którzy chcieliby poznać życie tej niezwykłej pisarskiej rodziny. Tak jest, ponieważ Biografia Charlotte Brontë opowiada losy wielkiej pisarki, jej sióstr i brata, słowami jej listów, słowami jej ojca oraz przyjaciół, a należała do nich również Elizabeth Gaskell.

 

- „Życie Charlotte Brontë” od chwili, gdy tylko ukazało się drukiem, w świadomości czytelników funkcjonowało na prawach ostatniej powieści sióstr Brontë, opowiadającej ich własną, niezwykłą i tragiczną historię. Tak też czyta się książkę i dziś. Wprawdzie powieściopisarski talent Gaskell sprawił, iż literatura faktu niebezpiecznie splotła się tu z literaturą piękną, jednak jej nadzwyczajny zmysł obserwacji pozwolił wydobyć Charlotte Brontë z cienia czasu i sprawić, że po lekturze „Życia” pozostaje ona dla nas kimś żywym, prawdziwym – podkreśla Eryk Ostrowski – badacz dziejów rodziny Brontë, który ma na koncie książkę biograficzną „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące” wydaną również przez Wydawnictwo MG w ubiegłym roku.

 

- Książka Elizabeth Gaskell stanowi fundament wiedzy na temat rodziny Brontë, ponieważ czerpie wyłącznie z pierwszego źródła - ustnych relacji ojca, męża, służby i osób, które miały szczęście znaleźć się w wąskim gronie przyjaciół, jakich dobierała sobie Charlotte Brontë – dodaje Eryk Ostrowski.

 

Książka „Życie Charlotte Brontë” ukazała się po raz pierwszy 25 marca 1857 roku, w drugą rocznicę śmierci Charlotte Brontë. W tym czasie sława jej i jej sióstr była już dawno ugruntowana po obu stronach Atlantyku. Wszystko zaczęło się dziesięć lat wcześniej, kiedy to jesienią 1847 roku ukazała się pierwsza z powieści sygnowanych pseudonimem Currer Bell – „Jane Eyre”. Niebywała popularność tego dzieła z miejsca uczyniła z autorki, której prawdziwe nazwisko nie było znane wówczas nawet wydawcy, „jedną z największych znakomitości, trzymającą w małych rączkach potężną dźwignię, którą wprowadzała cały świat literacki w drżenie”. Jednak Brontë, dla której ten nieoczekiwany sukces był spełnieniem marzeń, wzbraniała się przed ujawnieniem tożsamości. Wolała przeżywać swoje uniesienia w ukryciu, z dala od londyńskiej socjety, która jej wyglądała. Jedyne, na co się w owym czasie zdobyła, to przyznanie się ojcu i przyjaciółce do tego, że napisała powieść…

 

„Życie Charlotte Brontë” dołącza do całej serii Wydawnictwa MG poświęconej rodzinie Brontë, w ramach której dostępne są następujące powieści sióstr Brontë: nowy przekład „Wichrowych Wzgórz”, „Jane Eyre: Autobiografia”, „Vilette”, „Profesor”, „Shirley”, „Lokatorka Wildfell Hall”, a także biografia „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące” Eryka Ostrowskiego. Na wrzesień zapowiedziana jest premiera nigdy wcześniej w Polsce nie wydawanych „Niedokończonych opowieści” Charlotte Brontë.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nominacje do Nagrody Gombrowicza
Spośród stu pięciu książek zgłoszonych w tym roku do Nagrody ...
Poeta uwolniony. Zmiany organizacyjne Festiwalu Europejski Poeta Wolności 2020
Wraz ze zmianą warunków organizacji wydarzeń kulturalnych ...
Pytanie o obecność ojca
Ojciec w życiu dziecka jest zawsze ważny – niezależnie od ...
Poza prawdą /Premiera książki/
Miłość Adama do Antoniny skończyła się nagle. Odszedł. ...