Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.10.2014 A A A
„Prawy umysł” od wczoraj w księgarniach
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

„Prawy umysł” – bestseller New York Times 2013 – to fascynująca analiza genezy społecznych oraz politycznych podziałów, a także roli moralności w ich tworzeniu i osiąganiu porozumienia. 22 października odbyła się polska premiera książki wybitnego amerykańskiego psychologa Jonathana Haidta.


„Prawy umysł”, wydany w oryginale w 2012 roku, to jedna z najważniejszych psychologicznych publikacji ostatnich lat. Jonathan Haidt, badacz moralności z New York University, opowiada o tym, dlaczego ludziom trudno jest żyć w zgodzie z innymi i z czego w różnych kulturach wynika różny sposób pojmowania oraz argumentowania zachowań dobrych i złych. Haidt rozważa, dlaczego ludzie nie potrafią ze sobą współpracować w obliczu zagrożeń i problemów, a innym przypisują najgorsze motywacje i cechy.

 

Zabiera czytelników w fascynującą podróż do źródeł moralności, podczas której opowiada o naturze oraz historii człowieka z perspektywy psychologii moralności. Dowodzi, że moralność to nadzwyczajna ludzka zdolność, która umożliwiła rozwój cywilizacji. Skupia się na odkrywaniu, jak wpływa ona na indywidualne wybory polityczno-społeczne. Zgłębia jej mechanizmy i pokazuje, że mogą pomóc w budowaniu trwałego porozumienia między frakcjami słynącymi z wzajemnej wrogości.

 

Punktem wyjścia w rozważaniach Haidta są moralne intuicje, czyli niemal natychmiastowe odczucia związane z innymi ludźmi i ich zachowaniami. Intuicje traktowane jako prawda pomagają nabierać pewności, że ci, którzy są innego zdania, nie mają racji. Haidt pisze: „moralność wiąże ludzi w ideologiczne drużyny”. Podkreśla, że intuicje moralne różnią się w zależności od drużyny – także lewicy i prawicy politycznej. Każda z drużyn inaczej postrzega moralne dylematy i wartości, w czym innym upatruje źródeł społecznych problemów oraz konfliktów. Badacz wyjaśnia dlaczego niektórzy ludzie są konserwatywni, inni liberalni, a jeszcze inni zostają libertarianami. I z czego wynika skłonność każdej z tych grup do przyjmowania wyłącznie swojej perspektywy oraz wartości i negowania innych moralnych światów.

 

Autor „Prawego umysłu” pokazuje nowatorskie spojrzenie na relacje międzyludzkie, a także na sposoby myślenia o polityce oraz religii – dwóch niezwykle istotnych kwestiach kształtujących życie jednostek i społeczeństw, które generują największe podziały. Na kartach książki Haidt analizuje w jaki sposób ludzie podejmują decyzje dotyczące określonego funkcjonowania w sferze społecznej. Formułuje też przepis na porozumienie i zachęca: „wszyscy utknęliśmy w tym miejscu na pewien czas, więc spróbujmy przynajmniej zrozumieć, dlaczego z taką łatwością dzielimy się na wrogie grupy, z których każda jest przekonana o swojej prawości.”

 

Jonathan Haidt jest jednym z najbardziej wpływowych naukowców na świecie, wielokrotnie umieszczany na listach najważniejszych psychologów, myślicieli, kreatorów idei. Do 2011 roku był profesorem psychologii na Uniwersytecie Stanu Wirginia, aktualnie pracuje jako profesor etyki w biznesie w Stern School of Business na Uniwersytecie Nowojorskim. Założyciel fundacji „Civil Politics”, która pracuje na rzecz społecznego dialogu ponad podziałami.

 

Autor książki „Szczęście. Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne”. 
Tytuł: Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?”

Autor: Jonathan Haidt

Premiera: 22 października 2014

Seria: Mistrzowie Psychologii

Wydawnictwo: Smak Słowa

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dowody na stół, czyli dlaczego warto czytać książki o nauce
„Dla prawdziwego naukowca (…) nic w biologii nie ma sensu, ...
Konkurs na plakat Festiwalu Miasto Słowa
W tym roku Nagroda Literacka Gdynia obchodzi swoje 15 lecie. ...
Przygotujcie się na lot ku gwiazdom!
To kolejna odsłona porywającej gwiezdnej odysei zapoczątkowanej ...