Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.10.2014 A A A
„Prawy umysł” od wczoraj w księgarniach
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

„Prawy umysł” – bestseller New York Times 2013 – to fascynująca analiza genezy społecznych oraz politycznych podziałów, a także roli moralności w ich tworzeniu i osiąganiu porozumienia. 22 października odbyła się polska premiera książki wybitnego amerykańskiego psychologa Jonathana Haidta.


„Prawy umysł”, wydany w oryginale w 2012 roku, to jedna z najważniejszych psychologicznych publikacji ostatnich lat. Jonathan Haidt, badacz moralności z New York University, opowiada o tym, dlaczego ludziom trudno jest żyć w zgodzie z innymi i z czego w różnych kulturach wynika różny sposób pojmowania oraz argumentowania zachowań dobrych i złych. Haidt rozważa, dlaczego ludzie nie potrafią ze sobą współpracować w obliczu zagrożeń i problemów, a innym przypisują najgorsze motywacje i cechy.

 

Zabiera czytelników w fascynującą podróż do źródeł moralności, podczas której opowiada o naturze oraz historii człowieka z perspektywy psychologii moralności. Dowodzi, że moralność to nadzwyczajna ludzka zdolność, która umożliwiła rozwój cywilizacji. Skupia się na odkrywaniu, jak wpływa ona na indywidualne wybory polityczno-społeczne. Zgłębia jej mechanizmy i pokazuje, że mogą pomóc w budowaniu trwałego porozumienia między frakcjami słynącymi z wzajemnej wrogości.

 

Punktem wyjścia w rozważaniach Haidta są moralne intuicje, czyli niemal natychmiastowe odczucia związane z innymi ludźmi i ich zachowaniami. Intuicje traktowane jako prawda pomagają nabierać pewności, że ci, którzy są innego zdania, nie mają racji. Haidt pisze: „moralność wiąże ludzi w ideologiczne drużyny”. Podkreśla, że intuicje moralne różnią się w zależności od drużyny – także lewicy i prawicy politycznej. Każda z drużyn inaczej postrzega moralne dylematy i wartości, w czym innym upatruje źródeł społecznych problemów oraz konfliktów. Badacz wyjaśnia dlaczego niektórzy ludzie są konserwatywni, inni liberalni, a jeszcze inni zostają libertarianami. I z czego wynika skłonność każdej z tych grup do przyjmowania wyłącznie swojej perspektywy oraz wartości i negowania innych moralnych światów.

 

Autor „Prawego umysłu” pokazuje nowatorskie spojrzenie na relacje międzyludzkie, a także na sposoby myślenia o polityce oraz religii – dwóch niezwykle istotnych kwestiach kształtujących życie jednostek i społeczeństw, które generują największe podziały. Na kartach książki Haidt analizuje w jaki sposób ludzie podejmują decyzje dotyczące określonego funkcjonowania w sferze społecznej. Formułuje też przepis na porozumienie i zachęca: „wszyscy utknęliśmy w tym miejscu na pewien czas, więc spróbujmy przynajmniej zrozumieć, dlaczego z taką łatwością dzielimy się na wrogie grupy, z których każda jest przekonana o swojej prawości.”

 

Jonathan Haidt jest jednym z najbardziej wpływowych naukowców na świecie, wielokrotnie umieszczany na listach najważniejszych psychologów, myślicieli, kreatorów idei. Do 2011 roku był profesorem psychologii na Uniwersytecie Stanu Wirginia, aktualnie pracuje jako profesor etyki w biznesie w Stern School of Business na Uniwersytecie Nowojorskim. Założyciel fundacji „Civil Politics”, która pracuje na rzecz społecznego dialogu ponad podziałami.

 

Autor książki „Szczęście. Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne”. 
Tytuł: Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?”

Autor: Jonathan Haidt

Premiera: 22 października 2014

Seria: Mistrzowie Psychologii

Wydawnictwo: Smak Słowa

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...
Olga Hund laureatką Nagrody Gombrowicza
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...
30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i ...