Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.01.2015 A A A
JACEK PONIEDZIAŁEK CZYTA „ONE”
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Od dziś do 16 stycznia na antenie radiowej Jedynki słuchać można fascynujących historii kobiet, które stały u boku wielkich ludzi pióra:  Jarosława Iwaszkiewicza, Lwa Tołstoja, Jana Kasprowicza oraz Osipa Mandelsztama. Fragmenty książki „One. Kobiety, które kochały pisarzy” Radosława Romaniuka czyta Jacek Poniedziałek.


Najbardziej zaskoczyła mnie historia Nadieżdy Mandelsztam. To była kobieta z niezwykłym poczuciem humoru, dystansem do siebie i do świata, obdarzona fenomenalną pamięcią – mówi Jacek Poniedziałek. – Ale wszystkie bohaterki „Onych” zrobiły na mnie wrażenie.

 

Anna Iwaszkiewiczowa, Zofia Tołstojowa, Maria Kasprowiczowa, Nadieżda Mandelsztam spędziły życie w cieniu sławnych mężczyzn, dbając o dom, rodząc dzieci, zamykając drzwi gabinetów, by mężowie mogli w spokoju tworzyć. Ale były kimś więcej niż opiekunkami i strażniczkami rodzinnego ogniska. To indywidualistki, silne osobowości godne swoich znanych partnerów.

 

Zofia urodziła Tołstojowi trzynaścioro dzieci, prowadziła dom, zarządzała gospodarstwem, a nocami przepisywała jego rękopisy. Była żoną, kochanką, gospodynią, agentką i osobistą sekretarz męża. To dzięki niej światło dzienne ujrzała m.in. Wojna i pokój. Zofia ośmiokrotnie przepisała całość nanosząc niekończące się poprawki męża. Anna Iwaszkiewicz była pierwszym krytykiem twórczości Jarosława, z nikim innym autor nie dyskutował tak żarliwie. Piękna Marusia Kasprowiczowa została panią Harendy, przemieniła zakopiański dom w tętniące życiem centrum artystyczne. Kultywowała pamięć o mężu dzielnie stawiając czoła krytykom. Nadieżda Mandelsztam przez związek z aresztowanym Osipem stała się wrogiem Rosji radzieckiej. By ocalić poezje męża uczyła się ich na pamięć i codziennie rytualnie powtarzała. Po latach spisała je i wydała na Zachodzie.

 

Żony pisarzy przepisywały ich rękopisy, porządkowały archiwa, dbały o komfort skupionych na pisaniu mężów. Wszystkie szybko przekonały się, że dzielenie życia z wielkim artystą to nie tylko dar, ale  także gigantyczne wyzwanie. Zapisem ich codziennych zmagań są dzienniki, wspomnienia oraz listy. To one posłużyły jako kanwa książki Radosława Romaniuka, która w grudniu 2014 r. ukazała się nakładem oficyny wydawniczej Wilk&Król. Od 5 do 16 stycznia fragmenty książki usłyszeć można na antenie Jedynki w audycji „Lektury Jedynki”, od poniedziałku do piątku w godz.10.35-10.40. Interpretuje Jacek Poniedziałek.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...