Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.05.2015 A A A
Sekrety Pałacu Elizejskiego
INFORMACJA PRASOWA

„Pocałuj mnie (nie, nie tak) w usta!”. To pierwsze zdanie, jakie Valérie Trierweiler szepcze prezydentowi François Hollande’owi, gdy reporterzy zaczynają go obskakiwać na placu Bastylii tuż po zaprzysiężeniu na prezydenta. Towarzyszki życia prezydentów Francji bywały niezwykle różne, wspierały głowy Państwa, ale i wywoływały skandale. Miały wpływ na politykę, obyczaje  i modę. Ich historie w „Pierwszych damach Francji” przedstawia Robert Schneider. Polska premiera książki już 20 maja.


Autor opisuje historie ośmiu Pierwszych Dam Francji V Republiki Francuskiej. Przywiązaną do katolickiej tradycji, skromną i drobnomieszczańską Yvonne de Gaulle, nowoczesną Claude Pompidou, arystokratyczną Anne-Aymone Giscard d’Estaing, dla której obowiązek to rzecz święta, bezbożną rewolucjonistkę Danielle Mitterrand, wywodzącą się z wielce szanownego francuskiego rodu Bernadette Chirac, przy której jej następczyni, Cécilia Sarkozy, to zwykła emigrantka,  zepsutą i przebogatą Carlę Bruni, i potem choleryczną i chorobliwie zazdrosną Valérie  Trierweiler.

 

Dużo miejsca autor poświęca stosunkom międzyludzkim, zwłaszcza w łonie prezydenckiej pary, przez co tekst balansuje między swoistym studium ewolucji instytucji małżeństwa na przestrzeni ostatniego półwiecza a kroniką towarzyską i sercową z życia celebrytów. Opis bezpardonowej walki szarej myszki Yvonne de Gaulle o oczyszczenie otoczenia męża z osobników rozwiedzionych czy zdradzających żony, słynna wymiana złośliwości między Bernadette i Chirakiem – to wszystko znaleźć można w książce, która odsłania niezwykłe tajemnice Pałacu Elizejskiego. Wielkim jej atutem jest ton, w jakim autor się wypowiada: jest on przede wszystkim rzeczowy, pragnie zrozumieć i pozwolić innym zrozumieć, bez grania na emocjach, i choć czasami stara się wniknąć w odczucia swoich bohaterek, to skutecznie unika taniego psychologizowania.

 

Książka opisuje barwne, mocno zróżnicowane osobowości kobiet, których wpływ na życie milionów Francuzów był często niezauważalny, ale bardzo istotny. Na przykładzie przedstawionych Pierwszych Dam Francji doskonale widać, jak wiele we francuskiej i europejskiej obyczajowości zmieniło się przez ostatnie pół wieku. To w końcu ważna publikacja poświęcona roli kobiet w polityce i w życiu publicznym, przekrojowa opowieść o tym jak zmieniała się funkcja Pierwszej Damy – od dyskretnej i skromnej doradczyni do przebojowej celebrytki i gwiazdy brukowców.

 

Robert Schneider jest austriackim dziennikarzem i pisarzem, autorem wielu książek historycznych i publicystycznych m.in. głośnej powieści „Schlafes Bruder”, fascynującej historii związków papieży z kobietami „Der Papst und das Mädchen. Eine Erzählung” czy opowieści o J.S Bachu „Die Offenbarung”.

 

Autor: Robert Schneider
Tytuł: „Pierwsze damy Francji”
Wydawnictwo: MUZA SA
Stron: 384
Cena detaliczna: 44,90
Premiera: 20.05.15

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Pytanie o obecność ojca
Ojciec w życiu dziecka jest zawsze ważny – niezależnie od ...
Poza prawdą /Premiera książki/
Miłość Adama do Antoniny skończyła się nagle. Odszedł. ...
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...