Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.10.2015 A A A
Tak prawdziwego thrillera jeszcze w Polsce nie było!
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Fani filmu „Młode wilki” będą zadowoleni. Do księgarń trafia właśnie trzymająca w napięciu powieść Edwarda Wójciaka, który przenosi czytelnika w sam środek kryminalnego światka grupy polskich emigrantów, uciekających do Kanady w poszukiwaniu upragnionego bogactwa.


Wielowymiarowa powieść „Wypchane bociany” nie jest w całości fikcją. Edward Wójciak brawurowo opisał w niej własne działania związane z ucieczką na Zachód. Działania, dodajmy, nie zawsze legalne. W odważny sposób splótł je z niesamowitymi losami innych emigrantów oraz zasłyszanymi historiami o wręcz kryminalnym charakterze. Powstała wstrząsająca opowieść o grupie naszych rodaków za granicą, którzy zamiast dorabiać się mozolnie zapragnęli jak najszybciej zasmakować bogactwa, o jakim w Polsce lat 80. mogli tylko pomarzyć. Podejrzane interesy prowadzone przez nich w kraju okazały jedynie rozgrzewką przed emigracyjnym wyścigiem do wielkich pieniędzy.

 

Powieść Wójciaka to wciągająca historia bardzo niegrzecznych chłopców. Młodych gniewnych, którzy dla wielkiej forsy są w stanie dokonać najgorszych zbrodni, posunąć się nawet do morderstwa. Świat przekrętów to dla nich chleb powszedni; oszustwo mają we krwi. Do upragnionej Kanady, bogatej i przyjaznej imigrantom, zmierzają szlakiem przeróżnych forteli i malwersacji. Każdy kraj mijany po drodze „do raju” okazuje się miejscem zasobnym i sprzyjającym nielegalnym biznesom. Niemcy, Dania czy Szwecja otwierają przed bohaterami swoje kryminalne podziemia i oferują liczne możliwości wzbogacenia się małym kosztem. Sprytni oszuści, niczym migrujące bociany, przemieszczają się więc z kraju do kraju, kiedy tylko kolejny złoty interes zaczyna się sypać.

 

 

Edward Wójciak bezceremonialnie ujawnia reguły rządzące światkiem drobnych cwaniaczków. Malwersantów, którzy nabierając apetytu na coraz większe pieniądze zaczynają działać jako zdolna do wszystkiego, zorganizowana grupa przestępcza. Dzięki wartkiej akcji oraz rzeczywistym wątkom wtopionym w fabułę, „Wypchane bociany” wciągają jak żaden inny thriller, oferując oprócz sensacji coś więcej; gorzki, ironiczny i bezkompromisowy obraz lat 80. i 90..

 

O prozie Edwarda Wójciaka krytyk literacki Tomasz Sobieraj napisał: „Jest to pisarstwo człowieka, który naprawdę coś przeżył, naprawdę pracował, naprawdę rozmyślał. To pisarstwo prawdziwe, jakiego w Polsce szukać ze świecą”.

 

Edward Wójciak przez ponad 20 lat przebywał w Kanadzie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie na Starym Mieście. W swoim literackim dorobku ma kilka powieści, ale interesuje się również produkcją filmową i scenopisarstwem. Jest wielokrotnym laureatem Konkursu Marka Hłaski.

 

Tytuł: Wypchane bociany

Autor: Edward Wójciak

Data premiery: 23 września 2015 r.

Wydawnictwo: MUZA SA

Cena: 39,90 zł

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Pytanie o obecność ojca
Ojciec w życiu dziecka jest zawsze ważny – niezależnie od ...
Poza prawdą /Premiera książki/
Miłość Adama do Antoniny skończyła się nagle. Odszedł. ...
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...