Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.03.2017 A A A
Charlie Ciuch-Ciuch
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Ostatnio do księgarń trafiła wyjątkowa książka dla dzieci i miłośników Stephena Kinga. Wyjątkowa – bo trafia wprost z kart… książki. To właśnie tę bajkę czyta jeden z bohaterów jego słynnej sagi „Mroczna wieża”, Jake Chambers, komentując ją w charakterystyczny dla siebie sposób.


Amerykański wydawca Kinga Simon & Schuster i wydawcy tłumaczeń jego książek podjęli zaproponowaną przez pisarza literacką zabawę: nadanie fikcyjnej publikacji realnych kształtów, czyli wydanie limitowanej edycji bajki „Charlie Ciuch-Ciuch”.

 

2 listopada 2016 roku książka trafiła do księgarń w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jej tłumaczenia w oryginalnej szacie graficznej z ilustracjami Neda Damerona dotrą do czytelników kilkunastu krajów. A wkrótce na ekrany kin wejdzie też adaptacja filmowa „Mrocznej wieży”. To wyjątkowy czas dla miłośników Stephena Kinga.

 

W Polsce książka ukazuje się w nowym, przygotowanym z myślą o młodym czytelniku, znakomitym tłumaczeniu Maciejki Mazan.

 

Tę bajkę, którą na kartach sagi (w tomie pt. „Ziemie jałowe”) kupuje w księgarni na Manhattanie Jake Chambers, wydano – według narracji powieści Kinga – w 1942 roku, a jej autorką ma być Beryl Evans. A sam King rekomenduje dziś tę bajkę słowami: „Gdybym kiedykolwiek napisał książkę dla dzieci, to dokładnie taką, jak ta!”.

 

To historia Charliego Ciuch-Ciuch, na pozór zwyczajnej „ciuch-ciuch-ciuchci”, i jego wielkiej przyjaźni z maszynistą Bobem. Charlie nie jest zwykłym parowozem – potrafi bowiem nie tylko mówić (i śpiewać!), ale przede wszystkim czuć! Kochać, przyjaźnić się, cieszyć, mieć marzenia i ambicje… A – odsunięty na boczny tor – cierpi, podobnie jak oddany mu maszynista Bob. To właśnie ich przyjaźń i płynąca z niej siła (oraz ostateczne zwycięstwo w starciu z nowoczesnością) są najbardziej wzruszającym wątkiem bajki z kart „Mrocznej wieży”.

 

Jednak „Charlie Ciuch-Ciuch” to także piękna przypowieść o wartości doświadczenia, ucząca szacunku dla starości. Bo starość to mądrość i zdobyta z wiekiem umiejętność radzenia sobie z problemami. Historia Charliego poruszy z pewnością serca dzieci. Ale i dorosłych… Szczególnie miłośników Kinga. Ta książka to rarytas tym większy, że jej edycja jest limitowana.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego ...
Czy Powstanie Warszawskie mogło skończyć się zwycięstwem?
Powstanie Warszawskie i jego skutki to do dziś najgłębsza ...