Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.07.2017 A A A
PAULINA WILK O PODRÓŻACH, ZATRZYMANIU I OGLĄDANIU ŚWIATA.
INFORMACJA PRASOWA

W „Między walizkami“ znalazł się czas na refleksje o tym, czym jest ruch, podróż i przypatrywanie się światu, ale także na badanie codzienności. Paulina Wilk w felietonach skupia się na drobnych opiłkach. Bohaterami jej tekstów są niepozorne chwile, bezimienni ludzie dostrzeżeni na ulicy w Warszawie, Limie czy Bombaju, migawkowe wspomnienia z dzieciństwa, pojedyncze słowa, które nagle robią furorę, spacery z psem przez brzydkie podwórka, wieczory wypełnione wołaniem muezinów oraz poranki na gwarnych lotniskach. Z zadziwienia codziennością, obserwowaną na miejscu i w podróży, powstała kolekcja krótkich form, w których odbijają się główne wątki współczesności, choć ukazywane są z osobistej, intymnej perspektywy.


Paulina Wilk pisze o spotkaniach z islamem, migracjach, ubóstwie, lęku przed wojną. Ale także o pierwszej podróży nad Bałtyk, bezpowrotnie zmienionej wsi, pojedynczych chwilach zapamiętanych z dalekich miejsc, poszukiwaniu szczęścia na krańcach świata, samotności, późno odkrytym podobieństwie do własnej mamy czy o duchowości, a raczej - o jej braku.

 

Felietony wybrane i publikowane teraz w tomie „Między walizkami“ powstawały w latach 2014 - 2017. Ukazują się w miesięczniku „W drodze“ przygotowywanym przez Polską Prowincję Dominikanów. Miesięcznik poświęcony jest m.in. kulturze, problemom społecznym, duchowości i teologii. Stałymi felietonistami tytułu są również Dariusz Rosiak, Tessa Capponi-Borawska i ksiądz Grzegorz Strzelczyk.

 

Paulina Wilk jest pisarką i publicystką, pisze o literaturze i problematyce międzynarodowej, specjalizuje się w sprawach Azji Południowo-Wschodniej. W 2011 r. debiutowała książką „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii“ nominowaną do Nagrody Literackiej Nike i nagrodzoną Bursztynowym Motylem dla najlepszej książki podróżniczej. Później ukazały się „Znaki szczególne“ (2013) o dzieciach polskiej transformacji, a takze seria bajek o Misiu Kazimierzu (2012-2014). Jesienią 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ywdana zostanie jej nowa książka poświęcona przyszłości miast na świecie. Paulina Wilk współpracuje m.in. z „Polityką“, „Przekrojem“ i „National Geographic“. Jest współtwórczynią Big Book Festival i Fundacji „Kultura nie boli“.

 

Premiera tomu „Między walizkami“ i spotkanie z autorką odbędzie się w piątek, 7 lipca w Big Book Cafe – nowym centrum literackim w Warszawie (ul. Dąbrowskiego 81, godz. 19.00).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...