Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.07.2017 A A A
PAULINA WILK O PODRÓŻACH, ZATRZYMANIU I OGLĄDANIU ŚWIATA.
INFORMACJA PRASOWA

W „Między walizkami“ znalazł się czas na refleksje o tym, czym jest ruch, podróż i przypatrywanie się światu, ale także na badanie codzienności. Paulina Wilk w felietonach skupia się na drobnych opiłkach. Bohaterami jej tekstów są niepozorne chwile, bezimienni ludzie dostrzeżeni na ulicy w Warszawie, Limie czy Bombaju, migawkowe wspomnienia z dzieciństwa, pojedyncze słowa, które nagle robią furorę, spacery z psem przez brzydkie podwórka, wieczory wypełnione wołaniem muezinów oraz poranki na gwarnych lotniskach. Z zadziwienia codziennością, obserwowaną na miejscu i w podróży, powstała kolekcja krótkich form, w których odbijają się główne wątki współczesności, choć ukazywane są z osobistej, intymnej perspektywy.


Paulina Wilk pisze o spotkaniach z islamem, migracjach, ubóstwie, lęku przed wojną. Ale także o pierwszej podróży nad Bałtyk, bezpowrotnie zmienionej wsi, pojedynczych chwilach zapamiętanych z dalekich miejsc, poszukiwaniu szczęścia na krańcach świata, samotności, późno odkrytym podobieństwie do własnej mamy czy o duchowości, a raczej - o jej braku.

 

Felietony wybrane i publikowane teraz w tomie „Między walizkami“ powstawały w latach 2014 - 2017. Ukazują się w miesięczniku „W drodze“ przygotowywanym przez Polską Prowincję Dominikanów. Miesięcznik poświęcony jest m.in. kulturze, problemom społecznym, duchowości i teologii. Stałymi felietonistami tytułu są również Dariusz Rosiak, Tessa Capponi-Borawska i ksiądz Grzegorz Strzelczyk.

 

Paulina Wilk jest pisarką i publicystką, pisze o literaturze i problematyce międzynarodowej, specjalizuje się w sprawach Azji Południowo-Wschodniej. W 2011 r. debiutowała książką „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii“ nominowaną do Nagrody Literackiej Nike i nagrodzoną Bursztynowym Motylem dla najlepszej książki podróżniczej. Później ukazały się „Znaki szczególne“ (2013) o dzieciach polskiej transformacji, a takze seria bajek o Misiu Kazimierzu (2012-2014). Jesienią 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ywdana zostanie jej nowa książka poświęcona przyszłości miast na świecie. Paulina Wilk współpracuje m.in. z „Polityką“, „Przekrojem“ i „National Geographic“. Jest współtwórczynią Big Book Festival i Fundacji „Kultura nie boli“.

 

Premiera tomu „Między walizkami“ i spotkanie z autorką odbędzie się w piątek, 7 lipca w Big Book Cafe – nowym centrum literackim w Warszawie (ul. Dąbrowskiego 81, godz. 19.00).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego ...
Czy Powstanie Warszawskie mogło skończyć się zwycięstwem?
Powstanie Warszawskie i jego skutki to do dziś najgłębsza ...