Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.07.2017 A A A
ZNAMY NAJLEPSZE KSIĄŻKI HISTORYCZNE PIERWSZEGO PÓŁROCZA 2017 ROKU!
INFORMACJA PRASOWA

Znamy najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2017 roku! Za  najlepsze  publikacje  historyczne  I  półrocza  2017 roku  w  plebiscycie „Historia  Zebrana”  jurorzy uznali  książki: „Zespół  Stalina.  Niebezpieczne  lata  radzieckiej  polityki” (Czarne), „Historia  Zimnej Wojny. T. 1. Geneza” (Napoleon V), „Klincz? Debata polsko-żydowska” (Zona Zero).  Z  kolei internauci  w  powszechnym  głosowaniu  wybrali  pozycje: „Był  sobie  król...  Poczet  Piastów”(Jama), „Święte wojny Piastów” i „Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki” (obie pozycje: Wydawnictwo Naukowe PWN).


Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia  Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ponad tysiąc głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

 

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub  niewielka  grupa  niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia. W tej kategorii jury wyróżniło publikację Sheili Fitzpatrick „Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej  polityki”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. –Stalin  był okrutnikiem i dyktatorem, ale paradoksalnie nie działał sam – dysponował „drużyną”, która wykonywała jego politykę i oparła swoją karierę polityczną na wykonywaniu poleceń  wodza. Działania tej grupy są fascynującym przykładem działania władzy i jej elity –  elity przypomnijmy komunistycznej, a więc na swój sposób wyjątkowej. Sheila Fitzpatrick, doświadczona badaczka historii ZSRR,   opisała ten temat z dużym profesjonalizmem, a także w sposób atrakcyjny, zasługuje więc jak najbardziej na docenienie.–opowiada o zwycięskiej książce Tomasz Leszkowicz, redaktor naczelny portalu Histmag.org. 


Z kolei serca internautów podbiła książka „Obrońca  skarbów. Karol  Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł  sztuki” Marty  Grzywacz, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN. –Przez wieki ograbiani i odzierani byliśmy z materialnych świadectw naszych korzeni i naszej tożsamości. Nominacja dla książki p.Marty  Grzywacz jest z mojej strony (tak  jak i  sama  książka) pomnikiem dla wielkiego człowieka, który dokonywał wielkich rzeczy w wyjątkowo trudnych czasach. Starałsięratować naszą historię, kulturę i sztukę. Książka jest bardzo ciekawa, gdyż opowiada o losach naszych największych dóbr kulturowych. Te niekiedy mogły by być kanwą na dobry film przygodowy, a główny bohater może być naszym Indianą Jonesem.– uzasadnia Piotr  Guzowski, czytelnik głosujący na tę pozycję.

 

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu. Jury zdecydowało się przyznać nagrodę książce: „Historia  Zimnej  Wojny. T. 1. Geneza” pod red. Melvyn P. Lefflerâ i Odda Arnea Westada, wydaną przez Wydawnictwo Napoleon V. –Prezentowany tom  jest  pierwszym  z trzech, a jego publikacja to znakomita wiadomość dla polskich czytelników. Minęło już co prawda siedem lat od premiery wydania angielskiego, ale mówimy tutaj o najwyższej światowej półce, kompleksowej historii zimnej wojny firmowanej przez Uniwersytet Cambridge. Pozycja obowiązkowa dla polskich miłośników XX wieku - zwłaszcza jako źródło odniesień polemicznych.– mówi o nagrodzonej publikacji Michał Przeperski, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.

 

Z kolei internauci zdecydowali się wyróżnić książkę „Święte wojny Piastów” Dariusa von Guttner-Sporzyńskiego (PWN). –Czy zagraniczny autor może w rzetelny sposób przedstawić problem uczestnictwa polskich książąt z dynastii Piastów w średniowiecznych krucjatach? Darius von Guttner-Sporzyński w swojej pracy udowadnia, że jak najbardziej. To świetna monografia, która w zwarty, przystępny i bardzo rzetelny sposób, w oparciu o ogromną bibliografię, przedstawia to zagadnienie. To książka, którą naprawdę warto przeczytać, zwłaszcza, że czyni się to z wielką przyjemnością–opowiada Maciej Zaremba, zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

 

Kategoria: Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach. Jury nagrodziło w tej kategorii książkę: „Klincz? Debata polsko-żydowska” Gabriela Kayzera, wydanąprzez Zona Zero. –Klincz, będący zapisem szeregu wywiadów przeprowadzonych z Polakami i Żydami jest doskonałą przepustką do próby zrozumienia, jak skomplikowane i nasycone szeregiem różnic były relacje polsko-żydowskie w XX  wieku. Autor, poprzez bardzo dobry dobór autorów i umiejętnie zadawane pytania stworzyłspójna narracyjnie i układająca się w jednącałość opowieść. Znak zapytania postawiony w tytule po przeczytaniu tej książki będzie dlatego bardziej zrozumiały. Książka wpisuje się bardzo dobrze w debatę polsko-żydowską o przeszłości i stawia też ważne wnioski na przyszłość.– uzasadnia wybór jury prof. Jarosław Kłaczkow, wykładowca UMK w Toruniu i juror plebiscytu.

 

Najwięcej głosów internautów oddano z kolei na publikację Mariusza Wollnego „Był sobie król... Poczet Piastów” (Wydawnictwo Jama). –Jestem urzeczona pasją historyczną autora, która udziela sięczytelnikowi. Mnóstwo ciekawostek o dawnych czasach i żyjących w nich ludziach oraz piękny język bardzo działają na wyobraźnię, a przez to opisywane historie stają się żywe, bliskie, "wciągają" czytelnika. Uważam, że to najlepszy sposób  zainteresowania  historią nie tylko młodego człowieka. –argumentuje Barbara Kardas, internautka głosująca w plebiscycie.

 

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy. Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

 

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję plebiscytu „Historia Zebrana”, który odbędzie się w grudniu –wybierzemy wtedy najlepsze książki historyczne II półrocza 2017 roku. Z kolei w styczniu zwycięskie publikacje z obu półrocznych edycji będą zmagaćsię o tytuł książki historycznej roku!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...
DEMONY DZIECIŃSTWA – UPIORY DOROSŁOŚCI
Opowieść o traumatycznym dzieciństwie. Bliznach, jakie pozostają ...
Napisz pamiętnik i zostań współautorem książki!
Gdy w internecie skończyły się ciekawe seriale a wszystkie ...