Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.07.2017 A A A
ZNAMY NAJLEPSZE KSIĄŻKI HISTORYCZNE PIERWSZEGO PÓŁROCZA 2017 ROKU!
INFORMACJA PRASOWA

Znamy najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2017 roku! Za  najlepsze  publikacje  historyczne  I  półrocza  2017 roku  w  plebiscycie „Historia  Zebrana”  jurorzy uznali  książki: „Zespół  Stalina.  Niebezpieczne  lata  radzieckiej  polityki” (Czarne), „Historia  Zimnej Wojny. T. 1. Geneza” (Napoleon V), „Klincz? Debata polsko-żydowska” (Zona Zero).  Z  kolei internauci  w  powszechnym  głosowaniu  wybrali  pozycje: „Był  sobie  król...  Poczet  Piastów”(Jama), „Święte wojny Piastów” i „Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki” (obie pozycje: Wydawnictwo Naukowe PWN).


Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia  Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ponad tysiąc głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

 

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub  niewielka  grupa  niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia. W tej kategorii jury wyróżniło publikację Sheili Fitzpatrick „Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej  polityki”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. –Stalin  był okrutnikiem i dyktatorem, ale paradoksalnie nie działał sam – dysponował „drużyną”, która wykonywała jego politykę i oparła swoją karierę polityczną na wykonywaniu poleceń  wodza. Działania tej grupy są fascynującym przykładem działania władzy i jej elity –  elity przypomnijmy komunistycznej, a więc na swój sposób wyjątkowej. Sheila Fitzpatrick, doświadczona badaczka historii ZSRR,   opisała ten temat z dużym profesjonalizmem, a także w sposób atrakcyjny, zasługuje więc jak najbardziej na docenienie.–opowiada o zwycięskiej książce Tomasz Leszkowicz, redaktor naczelny portalu Histmag.org. 


Z kolei serca internautów podbiła książka „Obrońca  skarbów. Karol  Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł  sztuki” Marty  Grzywacz, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN. –Przez wieki ograbiani i odzierani byliśmy z materialnych świadectw naszych korzeni i naszej tożsamości. Nominacja dla książki p.Marty  Grzywacz jest z mojej strony (tak  jak i  sama  książka) pomnikiem dla wielkiego człowieka, który dokonywał wielkich rzeczy w wyjątkowo trudnych czasach. Starałsięratować naszą historię, kulturę i sztukę. Książka jest bardzo ciekawa, gdyż opowiada o losach naszych największych dóbr kulturowych. Te niekiedy mogły by być kanwą na dobry film przygodowy, a główny bohater może być naszym Indianą Jonesem.– uzasadnia Piotr  Guzowski, czytelnik głosujący na tę pozycję.

 

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu. Jury zdecydowało się przyznać nagrodę książce: „Historia  Zimnej  Wojny. T. 1. Geneza” pod red. Melvyn P. Lefflerâ i Odda Arnea Westada, wydaną przez Wydawnictwo Napoleon V. –Prezentowany tom  jest  pierwszym  z trzech, a jego publikacja to znakomita wiadomość dla polskich czytelników. Minęło już co prawda siedem lat od premiery wydania angielskiego, ale mówimy tutaj o najwyższej światowej półce, kompleksowej historii zimnej wojny firmowanej przez Uniwersytet Cambridge. Pozycja obowiązkowa dla polskich miłośników XX wieku - zwłaszcza jako źródło odniesień polemicznych.– mówi o nagrodzonej publikacji Michał Przeperski, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.

 

Z kolei internauci zdecydowali się wyróżnić książkę „Święte wojny Piastów” Dariusa von Guttner-Sporzyńskiego (PWN). –Czy zagraniczny autor może w rzetelny sposób przedstawić problem uczestnictwa polskich książąt z dynastii Piastów w średniowiecznych krucjatach? Darius von Guttner-Sporzyński w swojej pracy udowadnia, że jak najbardziej. To świetna monografia, która w zwarty, przystępny i bardzo rzetelny sposób, w oparciu o ogromną bibliografię, przedstawia to zagadnienie. To książka, którą naprawdę warto przeczytać, zwłaszcza, że czyni się to z wielką przyjemnością–opowiada Maciej Zaremba, zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

 

Kategoria: Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach. Jury nagrodziło w tej kategorii książkę: „Klincz? Debata polsko-żydowska” Gabriela Kayzera, wydanąprzez Zona Zero. –Klincz, będący zapisem szeregu wywiadów przeprowadzonych z Polakami i Żydami jest doskonałą przepustką do próby zrozumienia, jak skomplikowane i nasycone szeregiem różnic były relacje polsko-żydowskie w XX  wieku. Autor, poprzez bardzo dobry dobór autorów i umiejętnie zadawane pytania stworzyłspójna narracyjnie i układająca się w jednącałość opowieść. Znak zapytania postawiony w tytule po przeczytaniu tej książki będzie dlatego bardziej zrozumiały. Książka wpisuje się bardzo dobrze w debatę polsko-żydowską o przeszłości i stawia też ważne wnioski na przyszłość.– uzasadnia wybór jury prof. Jarosław Kłaczkow, wykładowca UMK w Toruniu i juror plebiscytu.

 

Najwięcej głosów internautów oddano z kolei na publikację Mariusza Wollnego „Był sobie król... Poczet Piastów” (Wydawnictwo Jama). –Jestem urzeczona pasją historyczną autora, która udziela sięczytelnikowi. Mnóstwo ciekawostek o dawnych czasach i żyjących w nich ludziach oraz piękny język bardzo działają na wyobraźnię, a przez to opisywane historie stają się żywe, bliskie, "wciągają" czytelnika. Uważam, że to najlepszy sposób  zainteresowania  historią nie tylko młodego człowieka. –argumentuje Barbara Kardas, internautka głosująca w plebiscycie.

 

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy. Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

 

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję plebiscytu „Historia Zebrana”, który odbędzie się w grudniu –wybierzemy wtedy najlepsze książki historyczne II półrocza 2017 roku. Z kolei w styczniu zwycięskie publikacje z obu półrocznych edycji będą zmagaćsię o tytuł książki historycznej roku!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nagroda Gombrowicza po raz piąty
Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną ...
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...
Olga Hund laureatką Nagrody Gombrowicza
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...