Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.10.2012 A A A
Literacki Nobel w ręce Mo Yana
KAROLINA KORYŃSKA
Źródło: wikipedia.org

Tak jak przewidywali bukmacherzy, przyznana po raz 111 tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafiła do chińskiego pisarza Mo Yana.


Guan Moye, którego literacki pseudonim to właśnie Mo Yan został wyróżniony przede wszystkim za łączenie ludowych powieści, historii i współczesności "z halucynacyjnym realizmem". Jego twórczość jest w Chinach niezwykle popularna, głównie za sprawą  powieści "Klan czerwonego sorga", której adaptacja w reżyserii debiutującego w tej roli Zhanga Yimou pojawiła na rodzimym rynku filmowym.

 

Mo Yan pochodzi z rodziny rolniczej, urodził się 17 lutego 1955 roku Szantung. Jego przygoda z literaturą rozpoczęła się gdy autor, (pełniąc służbę wojskową) kończył 26 lat. W 1984 Yan zaczął pracę na wydziale literatury w szkole wojskowej.

 

Mo Yan jest autorem wielu powieści w języku chińskim, ale duża część jego twórczości z powodzeniem odnosi sukcesy również na zagranicznym gruncie. Jedyne powieści, jakie do tej pory przetłumaczono na język polski to "Obfite piersi, pełne biodra" i "Kraina wódki".

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nominowani do Nagrody Gombrowicza
Nominacje otrzymali za swoje pierwsze książki, wydane w małych ...
SKOK W BOK! PRZEDSMAK PROGRAMU 7. BIG BOOK FESTIVAL
Duży Festiwal Czytania odbędzie się w długi czerwcowy weekend, ...
Pierwsze nazwiska gości Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej
Przyszło nam żyć w ciekawych czasach, pełnych szybkich zmian, ...
Seryjny morderca z Łodzi nie odpuszcza - "TRANS" Krzysztofa Domaradzkiego już na rynku.
Druga część łódzkiej trylogii kryminalnej, kontynuacja świetnie ...