Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.10.2012 A A A
Literacki Nobel w ręce Mo Yana
KAROLINA KORYŃSKA
Źródło: wikipedia.org

Tak jak przewidywali bukmacherzy, przyznana po raz 111 tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafiła do chińskiego pisarza Mo Yana.


Guan Moye, którego literacki pseudonim to właśnie Mo Yan został wyróżniony przede wszystkim za łączenie ludowych powieści, historii i współczesności "z halucynacyjnym realizmem". Jego twórczość jest w Chinach niezwykle popularna, głównie za sprawą  powieści "Klan czerwonego sorga", której adaptacja w reżyserii debiutującego w tej roli Zhanga Yimou pojawiła na rodzimym rynku filmowym.

 

Mo Yan pochodzi z rodziny rolniczej, urodził się 17 lutego 1955 roku Szantung. Jego przygoda z literaturą rozpoczęła się gdy autor, (pełniąc służbę wojskową) kończył 26 lat. W 1984 Yan zaczął pracę na wydziale literatury w szkole wojskowej.

 

Mo Yan jest autorem wielu powieści w języku chińskim, ale duża część jego twórczości z powodzeniem odnosi sukcesy również na zagranicznym gruncie. Jedyne powieści, jakie do tej pory przetłumaczono na język polski to "Obfite piersi, pełne biodra" i "Kraina wódki".

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...
Olga Hund laureatką Nagrody Gombrowicza
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...
30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i ...