Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.10.2012 A A A
Literacki Nobel w ręce Mo Yana
KAROLINA KORYŃSKA
Źródło: wikipedia.org

Tak jak przewidywali bukmacherzy, przyznana po raz 111 tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafiła do chińskiego pisarza Mo Yana.


Guan Moye, którego literacki pseudonim to właśnie Mo Yan został wyróżniony przede wszystkim za łączenie ludowych powieści, historii i współczesności "z halucynacyjnym realizmem". Jego twórczość jest w Chinach niezwykle popularna, głównie za sprawą  powieści "Klan czerwonego sorga", której adaptacja w reżyserii debiutującego w tej roli Zhanga Yimou pojawiła na rodzimym rynku filmowym.

 

Mo Yan pochodzi z rodziny rolniczej, urodził się 17 lutego 1955 roku Szantung. Jego przygoda z literaturą rozpoczęła się gdy autor, (pełniąc służbę wojskową) kończył 26 lat. W 1984 Yan zaczął pracę na wydziale literatury w szkole wojskowej.

 

Mo Yan jest autorem wielu powieści w języku chińskim, ale duża część jego twórczości z powodzeniem odnosi sukcesy również na zagranicznym gruncie. Jedyne powieści, jakie do tej pory przetłumaczono na język polski to "Obfite piersi, pełne biodra" i "Kraina wódki".

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Premiera książki Baracka Obamy "Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu"
12 lutego nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się wznowienie ...
Poznaj tomy nominowane do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020
21. marca 2020 roku dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę Literacką ...
Wydawnictwo Agora ogłasza konkurs na stworzenie najlepszej powieści sensacyjnej
Od dziś, 13 stycznia br., każdy kto już napisał lub jest ...