Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.09.2022 A A A
V jubileuszowy Festiwal Komedii STOLICA
Tomasz Łukaszewski

Wielkimi krokami i w radosnych podskokach zbliża się czas pełny śmiechu i artystycznych uniesień. W dniach 20-23 października 2022 r. odbędzie się na warszawskim Ursynowie kolejna odsłona Festiwalu Komedii STOLICA. Tym razem uroczysta i wyjątkowa, bo jubileuszowa - piąta edycja.


Jak świętować, to od razu z rozmachem. Z takiego założenia wyszli organizatorzy i już pierwszego dnia (20 października) na deskach sceny DOK Ursynów, przy ul. Kajakowej 12B w Warszawie, będzie można zobaczyć wyjątkową osobowość sceniczną. Z solowym programem wystąpi Igor Kwiatkowski. Kojarzony jeszcze nie tak dawno z Kabaretem Paranienormalni i niezapomnianymi rolami "Kryspina" i "Mariolki", tym razem zaprezentuje spektakl pełen zdziwienia nad światem, zaskoczenia codziennością, zdumienia, którego doświadczamy, obserwując rzeczywistość pt. "Tylko śmiech nas ocali". Talent i oryginalny styl to sceniczna wizytówka Igora Kwiatkowskiego, a spotkanie go na żywo nie może równać się z żadnym innym kabaretowym doświadczeniem.Początek występu o godzinie 19.00. Bilety w cenie 60 zł.

 

Dzień Stand-upu

 

Od samego początku Festiwal Komedii STOLICA prezentował widowni wszystkie możliwe formy komediowe dostępne we współczesnym świecie. Dlatego nie mogło zabraknąć występów komików w ramach dnia Stand-upu.

 

Występy (21 października) rozpoczną się od prezentacji uczestników OPEN MIC`a, w którym mogą wziąć udział wszyscy początkujący komicy. Później nad publicznością zapanują doświadczeni artyści. Będą to: Alex Niebrzegowski - laureat konkursu Stand-up Festiwalu Komedii STOLICA z roku 2021, Wojtek Kamiński - znany z kabaretu "Jurki", obecnie Stand-uper, aktor kabaretowy i filmowy, autor tekstów i reżyser, Michał Bednarowicz - artysta duszą, Obelix ciałem, kontynuuje tradycję utalentowanych Michałów wśród poznańskich komików, Paweł Śmigielski - Stand-uper z Warszawy wychowany na Starej Pradze w „trójkącie bermudzkim „w kamienicy na ul. Ząbkowskiej, która dziś stanowi atrakcję turystyczną dla wycieczek z zagranicy,oraz dobrze znany festiwalowej publiczności Paweł Reszela - komik, aktor, autor tekstów, jeden z prekursorów klasycznych występów Stand-Up w Polsce. Taki zestaw różnorodnej osobowości, poczucia humoru i poruszanych tematów gwarantuje 3 godziny dobrej zabawy. Początek występów zaplanowany jest na godzinę 19.00. Bilety w cenie 15 zł.

 

Wcześniej, bo o 18.00, w galerii DOK Ursynów obędzie się spotkanie autorskie z Edwardem Lutczynem – polskim artystą plastykiem o charakterystycznej kresce, znanym z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, zarówno skierowanych do najmłodszych, jak i do dorosłych. Otworzy on wystawę plakatów satyrycznych swojego autorstwa towarzyszącą tegorocznemu festiwalowi.

 

Przegląd Kabaretów podczas STOLICY

 

Zanim w Polsce pojawił się Stand-up i improwizacje na scenie królował kabaret. Coraz trudniej na kulturalnej mapie naszego kraju można jednak odnaleźć miejsca gdzie prezentują się młode grupy, a te wbrew opinii wielu, ciągle istnieją i działają. Jednym z ostatnich takich miejsc jest właśnie Festiwal Komedii STOLICA. 22 października na scenie przy ul. Kajakowej 12B będzie można zobaczyć cztery kabarety zabiegające o przychylność publiczności, która odegra również rolę zacnego jury przeglądu.

 

Na Festiwalu Komedii STOLICA przyjęto regułę, że na przegląd zapraszane są wyróżniające się w Polsce grupy kabaretowe, co gwarantuje wysoki poziom występów i dobrą zabawę. W tym roku do udziału w prezentacjach zaproszone zostały: Kabaret PKS z Lublina, Kabaret Wrzeszcz z Trójmiasta, Kwiatkowski i Bank z Krakowa oraz Nibykabaret z Polski.Na finał organizatorzy zaprosili laureatki przeglądu sprzed roku czyli Kabaret Demakijaż z Torunia. Trzy piękne, inteligentne i spostrzegawcze kobiety, mistrzynie kobiecego poczucia humoru i zaskakujących skeczy to gwarancja wyśmienitej zabawy. Występy poprowadzi Paweł Reszela. Początek planowany jest na godzinę 17.00.

 

Zanim to jednak nastąpi organizatorzy zaplanowali wydarzenia towarzyszące, które rozpoczną się równolegle o godz. 12.00. Będą to:

- Warsztaty komedii z elementami improwizacji, które są już stałym punktem festiwalowego programu. Realizowane od 4 lat przyciągają coraz większą grupę chętnych. W tym roku warsztaty poprowadzą Paweł Reszela i Alex Niebrzegowski - dwaj stand-uperzy z przeszłością w innych formach scenicznych.

- Poranek komediowy dla dzieci, na który aktorki teatru lalek z Łodzi - Grupa Po Omacku - przygotowały coś wyjątkowego. Co to jest teatr? Czy można go spotkać? Kto go tworzy? A gdyby tak zagrać w teatr? Grupa Po Omacku zabierze Was w interaktywną podróż do świata wyobraźni, dźwięków i teatralnej magii. "Gra" to coś więcej niż spektakl, to unikatowe, twórcze spotkanie młodego widza z niesamowitymi postaciami, to ciekawe rozwijające wyobraźnię zadania, to nauka działania w grupie i współpracy. Spektakl jest przeznaczony dla dzieci od 4 roku życia, w lekki i dowcipny sposób wyjaśnia młodemu widzowi podstawowe teatralne pojęcia. Uczestnicy dowiedzą się między innymi czym jest scenografia, choreografia i muzyka w teatrze.

 

Tego dnia udział we wszystkich wydarzenia jest bezpłatny, a zaproszenia na nie można uzyskać w sekretariacie Dzielnicowego Ośrodka Kultury na Ursynowie.

 

Finał festiwalu

 

Jak co roku na finale, również i tym razem nie mogło zabraknąć prawdziwej gwiazdy kabaretowej sceny. 23 października organizatorzy zapraszają na wyjątkowy wieczór z Kabaretem Paranienormalni. Grupa powstała w 2004 roku. Już pierwszy program, na który składały się skecze takie jak: „Papieros”, „Młotek i Gwóźdź” czy „Gołębie”, pokazał jak wielki w niej tkwi potencjał. Przez kilka następnych lat z ogromnym powodzeniem zespół pojawiał się na ogólnopolskich przeglądach, konkursach i festiwalach kabaretowych zdobywając szereg nagród. Obecnie skład kabaretu tworzą: Michał Paszczyk, Robert Motyka i Jarek Pająk. Kabaret wystąpi z nowym programem pt. "Bez znieczulenia". Przedstawienie startuje o godzinie 18.00. Bilety w cenie 30 zł.

 

Wcześniej, bo o godzinie 13.00 odbędzie się jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Edward Lutczyn zorganizuje prawdziwe "Bitwy komiksowe dla dzieci". Najmłodszych zapraszamy do sali widowiskowej DOK Ursynów. Wstęp bezpłatny.

 

Życzymy dobrej zabawy i udanej imprezy!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
O sztuce i naturze inaczej – nowy festiwal teatrów tańca (już za miesiąc w Warszawie)
Stowarzyszenie Artystyczne Po:ruszeni zaprasza wszystkich miłośników ...
VI Festiwal Komedii STOLICA
Już 12 października 2023 r. rozpocznie się VI edycja warszawskiego ...
XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023
„Korzenie tańca” będą hasłem tegorocznego XIX Międzynarodowego ...
Zakończył się V Festiwal Komedii STOLICA
Niezapomniane występy odbywające przy pełnych salach wypełnionych ...